Grab pospolity to uniwersalne drzewo często spotykane zarówno w przestrzeni publicznej (np. w parkach) i w przydomowych ogrodach. Jest bardzo często wykorzystywany jako roślina do tworzenia żywopłotu. Jednocześnie bywa sadzony jako soliter, czyli samotne drzewo posadzone na otwartym terenie. O tym jakie są dokładne zalecenia dotyczące sadzenia grabu pospolitego dowiesz się z tego artykułu.
Grab jest drzewem, który bardziej preferuje zacienione miejsca. Najlepiej się czuje w żyznej, próchniczej zasadowej glebie o odczynie zasadowym. Ogólnie przyjmuje się, że grab ma dosyć duże zapotrzebowanie na wodę, jednak nie oznacza to, że powinien być sadzony na terenach podmokłych.
Co należy wiedzieć o sadzeniu grabu?
- Zasadzenie powinno być wykonane w okresie bezlistnym, a zatem najlepiej wiosną lub jesienią. Najbardziej rekomendowanym okresem jest czas od połowy października do połowy listopada.
- Grab ma dosyć duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego też zwłaszcza młode sadzonki grabu powinny być regularnie podlewane. Natomiast, gdy sadzonki są posadzone blisko siebie (np. w celu utworzenia żywopłotu) to warto pomyśleć o systemie nawadniającym.
- Grab lubi żyzne gleby, aczkolwiek nie są one konieczne. Bardzo pomocne jest nawożenie np. za pomocą obornika lub kompostu.
Co ciekawe grab jest drzewem, które łatwo można rozmnażać za pomocą odrostów korzeniowych. Jest to jeden z niewielu gatunków, który bezproblemowo reaguje nawet na ostre ścięcie.
Jeśli planujesz posadzić żywopłot za pomocą sadzonek (np. wykorzystując grab pospolity sadzonki) to możesz śmiało posadzić nawet 4 roślinki na metrze bieżącym. Taka odległość będzie gwarancją uzyskania gęstego żywopłotu. Co ciekawe, bujnie nasadzony grab pospolity jest chętnie odwiedzany przez ptaki, gdyż zapewnia dogodne warunki do rozmnażania.
Podsumowując, grab pospolity to ceniona roślina żywopłotowa. Bardzo dobrze sprawuje się w naszym klimacie, gdyż wygląda atrakcyjnie niemal przez cały rok. Zimą uwydatnia się gładka szara kora, natomiast wiosną i latem liście zachwycają swoją zielenią.