Kominy ceramiczne są chętnie wybierane ze względu na niezawodność, wydajność oraz stosunkowo przystępną cenę zakupu. W niniejszym artykule nieco dokładniej przyglądamy się temu jakimi zaletami charakteryzują się kominki ceramiczne.
Dlaczego komin ceramiczny?
System grzewczy w domu wymaga odpowiednio przygotowanego systemu kominowego – istotna będzie średnica oraz rodzaj samego komina, a najprościej wybór komina zrealizować na początkowym etapie projektu budowy domu. Faza projektu pozwala przewidzieć aspekty istotne dla samego montażu – fundament, lokalizację, odpowiednią wysokość na umiejscowienie komina. Jednak, jeżeli projekt domu jest już dawno za nami, nic straconego, rynek dysponuje także systemami kominowymi możliwymi do dostawienia w istniejącym budynku.
Domeną kominów ceramicznych bez jest trwałość liczona w latach – odpowiednie materiały zapewniają niezastąpioną jakość. Ceramika bowiem jest odporna na wysokie temperatury, a co za tym idzie – nie reaguje również na jej zmiany, nie ulega korozji, dodatkowo jest wyjątkowo odporna na pożar sadzy i innych substancji. Niezastąpioną zaletą jest jednak to, że piece te bardzo długo utrzymują ciepło poprzez swoje wolne stygnięcie.
Na co zwrócić uwagę wybierając kominy ceramiczne?
Najlepiej, gdy kominy wentylacyjne są wybierane na etapie tworzenia projektu budynku. W frazie projektowania można bez problemowo ustalić plan przewodów kominowych oraz lokalizacje kominów. Nieco trudniej sytuacja wygląda w budynkach, które wymieniają system kominowy. Niemniej jednak na rynku istnieją systemy kominowe, które można dostosować do stojącego budynku.
Podstawą jest zwrócenie uwagi na wymiar komina a w szczególności na średnicę otworu (średnice wewnętrzne rur mogą wahać się od 12cm do 35cm), istotna jest także grubość pustaka. To na jaki wymiar się zdecydujemy ma znaczenie w kontekście oszczędzenia przestrzeni użytkowej w domu.
Ponadto, warto zwrócić uwagę z jakimi urządzeniami grzewczymi pracuje oraz jakie rodzaje paliw są dopuszczalne (np. gaz ziemny, olej opałowy, węgiel, drewno itd.). Warto tez mieć na uwadze maksymalną temperaturę spalin (np. do 200 stopni Celsjusza).