Metody suszenia drewna

0
653

Drewno jest surowcem wykorzystywanym od najdawniejszych czasów do budowy domów czy produkcji mebli. Zanim cokolwiek się z drzewa wykona, musi ono być poddane procesowi osuszania. W przeciwnym razie wyroby drewniane bardzo szybko ulegną zniszczeniu. W jaki sposób można suszyć drewno? Krótki opis najważniejszych metod znajduje się poniżej.

Występuje 5 podstawowych metod suszenia drewna. Wybór metody należy dostosować do gatunku drzewa.

  1. Metoda konwekcyjna. Wykorzystuje się w niej zjawisko konwekcji – unoszenia ciepła. Pod wpływem przemieszczania się cieczy lub gazów, dochodzi do unoszenia się ciepła, a następnie wyrównania poziomów temperatur. W rezultacie wilgoć z drzewa wydalana jest na zewnątrz. Tą metodą drzewo może być suszone na wolnym powietrzu lub w specjalnych suszarniach (powietrznych lub spalinowych bezgrzejnikowych).
  2. Metoda stykowa. Polega na wymianie ciepła pomiędzy drewnem a ciepłem stałym, które je nagrzewa, wykorzystując zjawisko przewodzenia energii kinetycznej.
  3. Metoda promieniowania. Wykorzystuje zdolność przekazywania energii cieplnej w wyniku promieniowania podczerwonego.
  4. Metoda wykorzystująca prąd elektryczny. Oparta jest na zjawisku strat dielektrycznych w izolatorach i półprzewodnikach pod wpływem specjalnego pola magnetycznego.
  5. Metoda kombinowana. Wykorzystuje różne metody opisane powyżej. Daje bardzo szybkie i dobre efekty.

Zabiegi wspomagające suszenie drzewa

Przeprowadzając suszenie drzewa, należy pamiętać o dodatkowych czynnościach wspomagających ten proces dla uzyskania optymalnych efektów. W związku z tym trzeba zadbać o:

  • właściwą regulację temperatury i wilgotności względnej powietrza;
  • przeprowadzanie zabiegów technologicznych chroniących drewno przed deprecjacją oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi i biologicznymi podczas suszenia na wolnym powietrzu; w tym celu stosuje się kąpiele antyseptyczne;
  • przestrzeganie zasad składowania drewna w odpowiedniej odległości od strony wietrznej i zawietrznej.

Więcej informacji na temat metod suszenia drewna i zabiegów wspomagających ten proces można znaleźć na stronie: http://fachowydekarz.pl/metody-suszenia-drewna/.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.