Zmiast inwestowania w działki i kawalerki – sprawdź czym są inwestycje w lokale komerycjne!

0
265

Każdy, kto posiada oszczędności, chce je przynajmniej w części zainwestować. Przy znacznych sumach pieniędzy, szczególnie popularnym rozwiązaniem jest inwestycja w nieruchomości lub działki. Z reguły jest to inwestycja w mieszkania, działki lub domy Doskonałą alternatywą jest też inwestycja w lokale z przeznaczeniem na sklepy lub inne rodzaje działalności gospodarczej. W takim przypadku mówimy o tak zwanych lokalach komercyjnych. Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup tego typu nieruchomości? 

Lokalizacja ma ogromne znaczenie

Ważnym kryterium wyboru takiego lokalu jest lokalizacja. Jeśli lokal użytkowy ma być przeznaczony na działalność handlową, jest niezmiernie ważna. Warto jednak mieć świadomość, że nie każda działalność handlowa musi być prowadzona przy głównych drogach, w centrach miast. Najemców z pewnością też znajdzie ciekawy lokal komercyjny gdzieś na przedmieściu miasta, ale z dogodnym dojazdem i parkingiem.

Cena

Cena to bez wątpienia aspekt, który odgrywa ważną rolę. Warto jednak pamiętać o jednym. To zakup lokalu, który będzie generował zyski tym większe, im będzie lepszy i lepiej położony, a więc niestety i droższy. Czasami lepiej więc zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność posiadania nieruchomości komercyjnej, którą bez problemu można wynająć. Jednocześnie trzeba uważać, żeby nie przepłacić, bo zawyżona cena lokalu zredukuje nam wysokość stopy zwrotu.

Stan lokalu

Wbrew pozorom nie ma aż takiego znaczenia. Jeśli nie jest do końca idealny, lokal można wyremontować, lub zlecić to najemcom, w zamian za to obniżając na jakiś czas czynsz najmu lub też nie pobierając go wcale. Oczywiście gorszy stan lokalu jest też doskonałym powodem do negocjacji jego ceny. Koszt zakupu takiego lokalu niejednokrotnie udaje się w znaczący sposób obniżyć.

Stan prawny

Bardzo często kupujący przywiązują do niego mniejszą uwagę. To poważny błąd. Stan techniczny bowiem zawsze można poprawić. Natomiast skomplikowany stan prawny wymaga od inwestora nieco więcej doświadczenia i rozeznania na rynku. Niektórzy szukają nieruchomości tego typu poszukując lokali o zaniżonej cenie. Jest to jednak taktyka, która zdecydowanie wymaga doświadczenia na rynku nieruchomości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.